Nawigacja: Zabiegi Likwidowanie przebarwień

Likwidowanie przebarwień

Przebarwienia to bardzo częste  defekty, pojawiające się na skórze w miejscach eksponowanych na działanie promieni słonecznych.  Występują najczęściej symetrycznie na policzkach, czole, brodzie,  grzbiecie nosa i nad górną wargą w postaci brązowo-brunatnych plam. Ich powstawanie związane jest ze wzmożonym wytwarzaniem brązowego pigmentu skóry -melaniny pod wpływem promieniowania UV. Od ilości wytworzonej melaniny zależy kolor przebarwienia, im większe wysycenie barwnikiem, tym ciemniejsza plama.

Ze względu na umiejscowienie złogów melaniny wyróżniamy przebarwienia:

  • naskórkowe- barwnik ułożony tylko w naskórku
  • przebarwienie skórne –barwnik znajduje się głębiej w skórze właściwej
  • oraz typ mieszany -gdy barwnik występuje zarówno w naskórku i skórze właściwej

Typ przebarwienia można określić oglądając skórę w lampie Wooda, co pozwoli dobrać odpowiednią terapię i ustalić jej skuteczność. Bardzo dobrze reagują na leczenie przebarwienia położone płytko, trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia są przebarwienia zlokalizowane głęboko w skórze.

Przyczyny powstawania przebarwień

Bezpośrednia przyczyna jest nieznana, choć wiele czynników składa się na ich powstawanie

  • kluczową rolę odgrywają hormony naturalne i syntetyczne( estrogeny i progesteron )-stąd też częściej ten problem dotyczy kobiet z zaburzeniami hormonalnymi(w ciąży, stosujących antykoncepcję hormonalną)
  • stany zapalne przydatków, choroby tarczycy i nadnerczy
  • stosowanie kosmetyków zawierających substancje fotouczulające takie jak cytryniany, salicylany,olejek bergamotowy, konserwanty
  • zażywanie niektórych leków- zwłaszcza hydantoina, chlorpromazyny, przeciwbólowych, dziurawca
  • predyspozycje genetyczne
  • poparzenia słoneczne
  • miejscowe stany zapalne na skórze np. trądzik młodzieńczy
  • im ciemniejsza karnacja skóry, tym większa skłonność do powstawania intensywniejszych i trudniej ustępujących przebarwień

Sposoby leczenia

Metody farmakologiczne z zastosowaniem kremów zawierających hydroksykwasy(kwas azelainowy, kojowy), oraz pochodne witaminy A i C.

Zabiegi w gabinecie

W zależności od rodzaju przebarwień(głębokości, etiologii, czasu trwania) wykonuje się od jednego do kilku zabiegów. Najlepsze efekty daje terapia łącząca kilka z poniżej przedstawionych technik:

  • peelingi chemiczne z zastosowaniem aktywnych substancji rozjaśniających
  • zabiegi laserowe- światło lasera wybiórczo pochłaniane jest przez brązowy pigment skóry-melaninę, powodując podgrzanie komórek tworzących przebarwienie a następnie ich zniszczenie.

Dermamelan/Cosmelan

Uważa się, że jest to najskuteczniejsza metoda w leczeniu przebarwień pochodzenia hormonalnego. Zabieg ten wykonuje się z dwóch etapach. Pierwszy, przeprowadzany w gabinecie lekarskim polega na nałożeniu maski zawierającej aktywne substancje o działaniu rozjaśniającym, która pozostaje na skórze przez kilka godzin (o tym jak długo, decyduje lekarz).

Drugi etap jest kontynuacją pierwszego i polega na codziennym nakładaniu przez pacjenta kremu, aż do ustąpienia plam. Kuracja ta trwa od jednego do trzech miesięcy.

W trakcie kuracji może dojść do dużego podrażnienia skóry, objawiające się złuszczaniem, zaczerwienieniem,pieczeniem. Największe podrażnienie następuje na drugi, trzeci dzień po nałożeniu maski. Należy to wziąć pod uwagę przed planowanym zabiegiem.

Uwagi ogólne

Należy pamiętać, że po zakończonej terapii, bez względu na wybraną metodę, zawsze pozostaje skłonność do powstawania przebarwień. Dlatego, aby do tego nie dopuścić, należy odpowiednio pielęgnować skórę. Na co dzień, przez cały rok zaleca się kosmetyki rozjaśniające i ochronę przed słońcem, stosując kremy z filtrem SPF 15, a latem filtr SPF 50+. Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną powinny z niej zrezygnować (zmiany skórne mogą się utrzymywać do 5 lat od odstawienia leku). Kosmetyki kryjące mają głównie zastosowanie u kobiet w ciąży, gdyż przebarwienia mogą ustąpić samoistnie w kilka miesięcy po porodzie.

Krioterapia daje dobre wyniki w przypadku

  • rogowacenie starczego
  • plam soczewicowatych
  • brodawek łojotokowych

Mezoterapia – bezpośrednie podawanie do skóry substancji, które zmniejsząją  syntezę melaniny w danym obszarze .

Zobacz również:

W gabinecie można zakupić kartę podarunkową na dowolnie wybrany zabieg lub kosmetyk.

Nie możesz czegoś znaleźć? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

Pomożemy Ci z Twoim problemem