Nawigacja: Zabiegi Peelingi

Peelingi

Peeling chemiczny to metoda wykorzystywana w medycynie od ponad 50 lat i polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry, powodującym złuszczenie części naskórka lub skóry właściwej, czego efektem jest usunięcie zmian chorobowych i kosmetycznych powodując jej odświeżenie, wygładzenie i regeneracja .

 

Wskazania

  • posłoneczne starzenie się skóry(fotostarzenie):rogowacenie słoneczne i starcze, piegi, przebarwienia i plamy soczewicowate
  • powierzchowne blizny( np.potrądzikowe)
  • trądzik pospolity(łagodny ,umiarkowanie nasilony)
  • zmarszczki :posłoneczne ,mimiczne
  • rozszerzone ujścia gruczołów łojowych i łojotok
  • profilaktyka polegająca na opóźnieniu starzenia

Działanie peelingów na skórę zależy miedzy innymi od rodzaju zastosowanej metody, wykorzystanej w zabiegu substancji , jej stężenia, podłoża na którym jest stosowana oraz czasu ekspozycji. Ze względu na głębokość działania peelingi chemiczne dzielimy na:

Powierzchowne – dotyczą wierzchnich warstw naskórka.

Średnio głębokie – docierają do warstwy podnaskórkowej, czyli do miejsca gdzie naskórek łączy się ze skórą właściwą. Wykorzystane w tym celu substancje chemiczne, takie jak kwas trójchloroocowy, czy alfa hydroksykwasy w stężeniu od 50 do 70 % pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, oraz wpływają na wzrost czynnika powodującego nawilżenie skóry.

Głębokie – dochodzi do skóry właściwej, złuszczając cały naskórek. Używa się do tego celu fenolu lub lasera. Regeneracja po nim trwa około miesiąca

Zabiegi peelingu powierzchownego i średnio głębokiego są nazywane odświeżającym złuszczaniem naskórka, ponieważ dochodzi do poprawy jakości skóry bez zmian jej architektury. Nie wpływają na proces powstawania opalenizny, stąd po zabiegu skóra powraca do swojego pierwotnego zabarwienia i normalnie reaguje na ekspozycję na słońce.

Peelingi głębokie zmieniają karnację skóry na jaśniejszą i mogą sprawić, że normalne opalanie staje się niemożliwe. W tych przypadkach ekspozycja na słonce może powodować powstawanie piegów.

 

Powikłania peelingu chemicznego

  • zaburzenia barwnikowe skóry
  • bliznowacenie
  • infekcje
  • długo utrzymujący się rumień lub świąd
  • kontaktowe zapalenie skóry
  • utrata prawidłowego rysunku powierzchni skóry
  • prosaki
  • trądzik
  • nadwrażliwość na zimno

Ilość powikłań wzrasta wraz ze zwiększeniem głębokości peelingu .

Rodzaje peelingu w ze względu na substancje złuszczającą

Alfa hydroksykwasy(AHA) czyli kwasy owocowe – normalizują warstwę rogową naskórka, rewitalizują i wygładzają skórę. Odblokowują pory skóry zatkane przez łój i martwe komórki, co pozwala na zlikwidowanie zaskórników.  Znalazły zastosowanie w leczeniu rybiej łuski, brodawek oraz zaburzeń rogowacenia.

Kwas mlekowy – pomaga utrzymać właściwe pH skóry i nawilża ją, stąd szczególnie polecany do pielęgnacji skóry nadmiernie wystawionej na słońce i wiatr.

Kwas salicylowy – beta-hydroksykwas(BHA)-otrzymywany jest z liści słodkiej brzozy, winogron i innych roślin. Wywołuje bardzo powierzchowne złuszczanie, ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Takie działanie sprawiło, że znalazł zastosowanie w leczeniu trądziku zwykłego, różowatego.Wykorzystywany w terapii mieszkowego zapaleniu skóry.

Kwas migdałowy otrzymywany z ekstraktu gorzkich migdałów. Ze względu na dużą cząsteczkę kwasu, nie penetruje głęboko w skórę nie powodując podrażnień. Ma niezwykle silne działanie przeciwbakteryjne, stąd tez okazał się bardzo pomocny w leczenia trądziku( także w formie zapalnej). Szczególnie polecany osobom z bardzo wrażliwą skórą, nietolerującej innych kwasów.

Kwas trójchlorooctowy – używany w różnych stężeniach, pozwala na kontrolowane złuszczanie naskórka i/lub skóry na różnych głębokościach. W związku z tym daje szczególnie dobre efekty przy spłycaniu blizn, przebarwień, oraz redukcji zmarszczek.

Kwas pirogronowy to peeling dość głęboki,  zalecany w leczeniu trądziku. Wywołuje złuszczanie naskórka trwające nawet do 10 dni.

 

Uwaga

Po peelingach chemicznych należy unikać gorąca (sauny,jacuzzi), energicznych ćwiczeń a przede wszystkim przebywania na słońcu.

Zobacz również:

W gabinecie można zakupić kartę podarunkową na dowolnie wybrany zabieg lub kosmetyk.

Nie możesz czegoś znaleźć? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

Pomożemy Ci z Twoim problemem